• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

5 Eylül 2017 19:35

2017 TIR Ehliyeti Şartları

2017 TIR Ehliyeti Şartları
2017 TIR Ehliyeti Şartları
4 (80%) 2 yıldız

2017 CE Sınıfı TIR Ehliyeti

2017 Tır Ehliyeti Şartları hakkında bilgiler ehliyetler.net

CE sınıfı Tır ehliyeti, C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork ya da yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacak sürücülere verilen ehliyet türüdür.

2017 Tır Ehliyeti Şartları

2017 Tır Ehliyeti Şartları

CE sınıfı sürücü belgesi, sınıfının en yüksek ve en kapsamlı belgesi olma özelliğini taşır. Tır kullanmak isteyen kişilerin alması zorunlu olan belge türüdür. Bu belgeye sahip olan kişiler, bir çok aracı kullanma yetkisine sahip olurlar. Tır ehliyeti almak için tecrübe şartı ve yaş sınırları gibi ön koşullar aranmaktadır. Dilerseniz aşağıda 2017 TIR Ehliyeti Şartları hakkında bilgiler sunmaya devam edelim.

2017 TIR Ehliyeti Şartları

Tır Ehliyeti Olanlar Hangi Araçları Sürebilir?
Bu ehliyet tipine sahip sürücüler M, B, BE, B1, C, C1, C1E ve F sınıfı araçları da kullanma yetkisine sahip olurlar. B, C veya yukarıda saydığımız diğer sınıflara sahip olan kişiler, tır kullanma yetkisine sahip değildir. Alt sınıf ehliyete sahip bir sürücü tarafından tır kullanılırsa cezai işlem uygulanır.

Tır Ehliyeti Alma Yaş Sınırı
Tır ehliyeti almak için belirlenen yaş sınırı 21 olarak belirlenmiştir. Bu yaşın sınırının aşağısında olanlara verilmemektedir.

Önce Hangi Ehliyeti Almak Gerekir?
Bu sürücü belgesine sahip olmak isteyenlerin öncelikle C sınıfı kamyon ehliyetine sahip olmaları gerekiyor. Kamyon deneyim ve tecrübesi olmayan bir vatandaş, CE sınıfına başvuru yapamaz. 1 Ocak 2016 sonrası Karayolları Trafik Kanunu kapsamlarında yapılan değişiklikler sonrası, tek ehliyet sistemi sona ermiştir.

2017 TIR Ehliyeti Şartları

2017 TIR Ehliyeti Şartları

Tır ve Kamyon da çalışabilmek için gerekli olan belge hakkında bilgi almak için “SRC belgesi” kategorimizi inceleyiniz. SRC Belgesi olmadan herhangi bir şekilde ticari araç kullanılmaması gerekir. Bu nedenle tırcılık yapmak isteyen sürücülerin, Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgi almalarını öneririz.

DİKKAT: SRC Belgesi olmadan ticari araçlarla faaliyet yürüten sürücülere cezai işlem uygulanır. Aynı şekilde bu aracı kullandıranlara ve aynı aracın sahibine, tescilli plaka üzerinden trafik cezası yazılır.

2017 TIR Ehliyeti Şartları

2017 TIR Ehliyeti Şartları

Kaç Yıl Geçerli?
Bu sürücü belgesi geçerlilik süresi beş (5) yıl olarak belirlenmiştir. 5 yıl sonra yenileme yaparak bu belgeyle taşıt sürüşüne devam edilebilir. Dilerseniz Ehliyet Yenileme sayfamıza göz atarak gerekli belge ve koşullar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tır ehliyeti hakkında bilgiler

Bugün sizlere 2017 CE Tır ehliyeti hakkında detaylı bilgiler sunmaya çalıştık. Bu konu hakkında sormak istediklerinizi aşağıdan iletebilirsiniz. Yazmış olduğunuz konular uzman ekibimiz tarafından incelenip en kısa sürede cevaplandırılmaya çalışılacaktır. Aynı zamanda sorulan sorulara takipçilerimiz tarafından da cevaplar bulunabilmektedir. Ehliyetler.net Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Hüseyin Keskin 19 Mart 2018 16:52 CEVAPLA

    Ben avusturyadan ehliyetimi aldım. Otobüs hariç bütün ehliyet sınıfları var. 23 seneden beri bütün avrupada tır kullanıyom. Bu ehliyetimle src 4 olmadan türkiyede’de tır kullana biliyonmu?

    Teşekkürler

    Keskin Hüseyin