• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

13 Eylül 2017 19:35

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı
Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı
5 (100%) 2 yıldız

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı

Trafik güvenliğine yönelik atılan adımların ardı, arkası kesilmiyor. “İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu” tarafından, atılacak yeni adımların ilk sinyalleri verildi. Açıklama boyunca en çok dikkat çeken konulardan biri “Ağır vasıta araçlara hız sınırlayıcı zorunluluğu” oldu. Ayrıca hız sınırlayıcı özelliğin, yeni araçların bir çoğunda mevcut olduğunu hatırlattı. Bu hatırlatmanın ardından, belli bir tonaj sınıfı içinde çalışan araçların tamamına bu özelliğin ekleneceği sinyali verildi. Hız sınırlayıcı zorunluluğu getirilecek araçların bir kaçı şu şekilde sayıldı;

  • Otobüs
  • Kamyon
  • Çekici
  • Kamyonetler

Kamyonetler için belli bir tonajın üzerinde olma şartı aranabilir. Yani hafif tonaj yük, eşya ya da kargo taşıyan kamyonetlere bu sistem uygulanır mı? Henüz bu konu hakkında net bir bilgi yok.

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı

Bu tip araçlar için uygulanacak hız sınırlayıcı sistemi sonrası, araçlar belirlenen hızın üzerine çıkamayacak. Yani sürücü gaz pedalına ne kadar basarsa, bassın araç belirli bir hız limitini aşamayacak. Aslında bu sistem şuanda yüksek model araçların içerisinde zaten teknik olarak mevcut durumda. Bu özelliğin set up ayarlamaları yapılacağı ve sonra bu cihazların denetimleri sıkı bir şekilde yapılacağı belirtildi.

Ağır Vasıtalara Hız Sınırlayıcı Cihaz

Bu işlemler için bir kaç bakanlıkla iş birliği yapılacağı vurgulandı. Getirilecek bu sistem sonrası, ağır tonajlı araçların karışmış olduğu kazaların en aza indirilmesi hedefleniyor. Ayrıca ağır vasıtaların aşırı hızdan yapmış olduğu kazaların önüne tamamen geçilmiş olunacak.

Hız sınırlayıcı cihaz özellikleri
Bu sistem hayata geçtikten sonra belirlenecek hız sınırı ne olur şu an için bilmiyoruz. Ağır vasıta araçlara hız sınırlayıcı cihazın denetimleri başladıktan sonra otobüs, kamyon, çekici (TIR) ve ağır tonajlı kamyonet tipi araçlar belli bir hız limitinde ilerleyecek.

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı

Ağır Vasıta Araçlara Hız Sınırlayıcı

Örnek vermek gerekirse; hız sınırı yüksek bir otoyol üzerinde 120 km hızla seyahat eden bir otomobili, arkadan gelen kamyon ya da otobüs gibi ağır vasıta araçların sollama olasılığı olmayacak. Yani kısacası, hız sınırlayıcı cihaz özellikleri bu duruma müsaade etmeyecektir.

Trafikte uygulanan cezalar burada!

Bu tür çalışmaları destekliyor ve tüm şoför camiasına hayırlı olmasını diliyoruz. Aşırı hızdan ve dikkatsizlikten dolayı ülkemizde her yıl binlerce kişi hayatını kaybediyor. Artık bu yaşanan kayıpların önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yazımızın topluma yararlı bir hizmetin getirildiği yönündeydi. Sizde bu durumun herkes tarafından bilinmesini istiyorsanız, sosyal medya araçlarıyla sayfamızı paylaşabilirsiniz. Sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya bırakabilir ya da bizimle iletişime geçebilirsiniz. Saygılarımızı sunarız. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.