• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

1 Eylül 2017 23:26

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Alkollü Araç Kullanma Cezası
Alkollü Araç Kullanma Cezası
YILDIZ VER

Alkollü Araç Kullanma

Trafikte yaşanabilecek kaza riskleri nedeniyle alkollü araç kullananlara karşı özel önlemler alınmıştır. Alkollü araç kullanma cezası ve yaptırımları sürekli olarak ağırlaştırılıyor. Şoförün alkollü olup, olmadığı çok kolay bir test sonucunda ortaya çıkıyor. Dilerseniz bu test sonrası alkollü olduğu ortaya çıkan sürücüye ne gibi yaptırımlar uygulanır onlara bir göz atalım.

alkollu trafik cezaları

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Sürücülere yapılan “Alkolmetre cihazı testi” sonrası yapılan test sonucunda alkollü olup, olmadığı ortaya çıkmaktadır. Yapılan uygulama sonrası sürücü alkollü çıkarsa; 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu 48/5 maddesi gereğince para cezası uygulanmaktadır.
Yapılan bu cezai uygulama sadece para cezasıyla sınırlı değildir. Para cezası verilen sürücünün aynı zamanda aracı “Trafikten Men” edilir. Para cezası verilen ve aracı trafikten men edilen sürücünün ehliyeti altı (6) ay süreyle Trafik Polisi tarafından geri alınır. 2. Kez aynı suçu işleyenlerin ehliyeti 2 yıl geri alınırken, 3. Sefer ve daha fazla yakalanan sürücülerin ehliyetleri her defasında 5 yıl süreyle geri alınacaktır.

  • 2 yıl süreyle ehliyeti geri alınan sürücüler “Sürücü Davranışı Geliştirme” programına katılmak zorunda kalacaklar.
  • 5 yıl süreyle ehliyeti geri alınan sürücüler, psikoteknik teste tabii olurlar. Aynı zamanda Psikiyatri muayenesi yapılır. Bu Psikiyatri muayenesi ve Psikoteknik testi başarıyla geçenlere ehliyetleri, cezai sürelerini tamamlamalarının ardından iade edilir.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Peki alkollü sürücüye verilen para cezası ne kadar? Dilerseniz hemen bu konumuza geçelim.

2017 Yılı Alkollü Araç Kullanma Cezası

Trafikte alkollü araç kullanırken yakalanan sürücüler için her defasında farklı cezai işlemler uygulanır. Birinci cezai işlem, ikinci cezai işlem ve üçüncü cezai işlem tutarları sizlerle paylaşılacaktır.

Ceza Tutarı ve Ceza Puanı

  • 1. Yakalanış Ceza tutarı :            876 TL – %25 indirim 657 TL
  • 2. Yakalanış Ceza tutarı :            1.098 TL – %25 indirim 823,50 TL
  • 3. ve daha fazla yakalananlara : 1.763 TL – %25 indirimli 1.322,15 TL
    • ve ehliyete 20 ceza puanı ekleniyor

Alkollü Araç Kullanma Promil Sınırı

Hususi araç kullanan sürücüler için 0.5 sınırı vardır. Ticari araç kullanan sürücüler için belirlenen yasal promil sınırı ise 0.2 olarak belirlenmiştir. Ayrıca 1 Promil limitinin üzerinde taşıt kullananlar ”TCK 179 Maddesi” ile yargılanır. Yani mahkemece dava açılır ve çok ciddi yaptırımlara maruz kalınır.

Alkollü Araç Kullanma Cezası

Son olarak alkollü araç kullanmaktan dolayı mahkemece 6 aydan az olmamak kaydıyla tutukluluk cezasına çarptırılma ihtimaliniz olduğunu unutmayınız. Bu nedenle en doğru olanı yapalım ve hiç alkol almadığımız zaman yola çıkalım.

Sürücü Belgesi Nasıl Geri Alınır?

Alkollü araç kullanmaktan ehliyetine el konulan sürücüler cezai sürelerini başarıyla tamamlamalarının ardından ehliyetini geri alabilirler. Geri almak için ehliyete el koyan Trafik birimine veya en yakın “Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü” birimine gidilmesi yeterli olacaktır. Bu birimlere giderek yazılı dilekçe verilmesi gerekiyor.Trafikte alkollü araç kullanma terörünün önüne geçmek amacıyla neredeyse her yıl yeni yaptırımlar uygulamaya konulmaktadır. Ülkemizde her yıl trafik kazalarında ölenleri sayısı, terörle mücadele alanında yitirilen canlardan fazladır. Bu nedenle lütfen trafik kurallarına uyalım, uymayanları ikaz edelim. Yapılan ikazların yetersiz olduğu durumlarda, 155 Polis İmdat hattı 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. Lütfen kazaların dönüşü olmadığını unutmayalım ve önlemlerimizi erkenden alalım.

Dilerseniz trafik cezaları kategorimizi inceleyerek diğer ceza tutarları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Lütfen sayfamızı sosyal medya hesaplarınız dan paylaşmayı unutmayınız. Paylaşacağınız her içeriğin diğer insanlar içinde faydalı olabileceğini unutmayınız. ehliyetler.net teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.