• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

3 Eylül 2017 15:51

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi
B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi
5 (100%) 4 yıldız

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

B sınıfı ehliyet sürücü belgesi; ”otomobil” ve kamyonet tipi araçlar kullanacak kişilere verilmektedir. B sınıfı sürücü belgesine sahip kişi ve/veya kişiler, ilgili tip onayı yönetmeliğine aykırı olmamış ve 29.05.2013 tarihli ve 28661 sayılı ”Resmi Gazete” tarafından yayımlanmış “Milli Eğitim Bakanlığı Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursu Yönetmeliğinde” belirtilmiş olan; eğitimi tamamlamış ya da yetenek ve davranış sınavını başarıyla geçmiş olmak kaydıyla azami yüklü ağırlığı 4.250 kg kadar olan birleşik araçları da kullanabiliyor.

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

B Sınıfı Hangi Araçları Kullanabilir?
B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler; M, B1 ve F sınıfı araçları da kullanma yetkisine sahip olmaktadır. Yani B sınıfı bir sürücü belgesine sahipseniz alt sınıf olan M, B1 ve F sınıfı ehliyet gerektiren araçları da kullanabilirsiniz. B sınıfı ehliyete sahip sürücüler; ”Lastik Tekerlekli Traktör” ve ”Moped” gibi araçları da kullanma yetkisine sahip oluyorlar.

B Ehliyetini Alma Şartları

  • Bu tip bir belgeye sahip olmak için öncelikle ehliyet sınavlarını geçer not ile tamamlamış olmak gerekiyor.
  • Ehliyet harçları ve diğer ücretleri yatırmış olmak gerekiyor. Fiyatlar hakkında bilgi almak için ehliyet harçları başlıklı sayfamızı gözden geçirebilirsiniz.
  • Yetkili sürücü kursları tarafından verilen örgün eğitimleri tamamlamış olmak gerekiyor.
  • Sürücü olmaya engel bir durum teşkil ediyor olunmaması gerekiyor. (Halen devam eden ve Trafik veya Emniyet birimleri tarafından araç sürmemesi için ehliyeti geri alınmış olmak, vb.)
B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

Yaş Sınırı ve Deneyim Şartları
Bilindiği üzere araç sürme belgesi alabilmek için bazı yaş sınırlamaları ve deneyim şartları aranmaktadır. Bu sınıf için belirlenen bazı şartlar ve koşullar aşağıda belirtilmiştir.

  • B Sınıfı ehliyet sürücü belgesi alabilmek için yaş sınırı kaç veya kaç yaşında olmak gerekiyor?

Bu belgeye sahip olmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.

  • Önceden bir deneyim gerekli mi?

Hayır. B sınıfı ehliyete sahip olmak için 18 yaşını tamamlamış, sağlık koşulları elverişli olmak ve ilgili yasada geçen hükümlülük cezalarına dahil olmamak ile gerekli evrakları tamamlamış olmak yeterli olacaktır.

Diğer ehliyet sınıfları hakkında detaylı bilgiyi yukarıda bulunan kategoriden bulabilirsiniz.

Dikkat

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

B Sınıfı Ehliyet Sürücü Belgesi

Bu belge tipi hakkında sormak istediğiniz tüm soruları, aşağıda bulunan yorum yapma özelliğini kullanarak sorabilirsiniz. Soru ve görüşleriniz uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınıp cevap bulunmaya çalışılacaktır. Lütfen bu konunun başkalarına da yararlı olabileceğini unutmayınız. Yararlı olduğunu düşündüğünüz tüm konularımızı kaynak göstererek sosyal mecralarda yayınlama şansına sahipsiniz. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.