• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

17 Mart 2018 01:08

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?

Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?
Ehliyet Alma Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır?
5 (100%) 3 yıldız

Ehliyet alma şartları, sürücü belgesine olmayan bir çok kişi tarafından merak edilen bir konu olmaktadır. Bugün sizler için bu konuyu derinlemesine araştırdık ve detaylı olarak paylaştık. Aşağıda belirtmiş olduğumuz ehliyet sınıfı,

Ehliyet Nedir veya Ne Demek?

Ehliyet; “Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu” tarafından eğitimi verilen, yetkili Emniyet Birimi tarafından tanzim edilen, kursiyerin eğitimleri eksiksiz ve başarılı bir şekilde bitirmesi sonucu verilen belgedir. Bu belge, verilen motorlu taşıt sınıfı için kullanılabiliyor.

Örnek Ehliyet

Örneğin dört (4) tekerlekli bir araç için verilen sürücü belgeleri, genelde B sınıfı olarak verilmektedir. B sınıfı sürücü belgesine sahip olan şoförler A, A2, C, D veya diğer sınıfları gerektiren araçları kullanma yetkisine sahip olmayacaktır.

Ehliyet denince akla gelen ilk cevabı ise şu şekilde açıklayabiliriz; istenen aracı kullanma yetkisine sahip olunması için gereken belgedir. Peki ehliyet almak için gereken şartlar veya koşullar nelerdir? Dilerseniz bugünün asıl konusu olan bu sorunun cevabına geçelim.

Ehliyet Almak için Gereken Şartlar Nelerdir? 2018

ehliyet yas siniri

Ehliyet alma yaş sınırı kaçtır?

Yaş Sınırı Şartı 2018

Ehliyet alma şartları denince ilk akla gelen soru “ehliyet alma yaş sınırı” olacaktır. Sürücü belgesine sahip olmak için gereken en önemli şart olarak bilinmektedir. Kanunlar tarafından belirlenen yaş sınırına haiz olmayan veya yine belli üst yaş sınırını geçmiş olanlar, herhangi bir sürücü belgesine sahip olamıyor.

T.C. (Türkiye Cumhuriyeti) Vatandaşı Olma

Aslında herhangi bir sürücü belgesine sahip olmak için T.C. vatandaşı olma şartı aranmıyor. Fakat T.C. vatandaşı olmayanlar için istenen belgeler ve şartlar değişiklik gösterebiliyor. Vatandaş olmayanlar için farklı tip belgeler veya evraklar istenebileceği için bu konuyu derinlemesine araştırabilirsiniz.

Ehliyet Almak için Deneyim Şartı Aranmaktadır

Yapılan yeni düzenleme sonrası ehliyet almak isteyen sürücü adayları için deneyimli olma şartı aranmaya başlanmıştır. 2016 Sonrası yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte, bazı sürücü belgelerine sahip olmak için deneyim şartı getirilmiştir. Bu deneyim şartlarını daha sonra detaylı olarak belirteceğiz. Ayrıca ilgili Yönetmeliğin 76. Maddesi üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Ehliyet Başvurusunda Eğitim ve Öğrenim Durumu

Karayolları Trafik Yönetmeliği 76. Maddesi, herhangi bir sınıf ehliyet almak isteyenlerin, en az ilköğretim mezunu olması gerektiğini açıkça göstermiştir. Buna göre ehliyet almak isteyen sürücü adayları, en az ilköğretim mezunu olmak zorundadır. Ayrıca bu konu hakkında detaylı bilgi almak için “ehliyet almak için lise mezunu olmak zorunlu mu?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

ehliyet alma sartlari

Ehliyet alma şartları

Sürücü Olur Sağlık Raporu Şartı Aranıyor

Sürücü olmak isteyen veya sürücüler için aranan bazı sağlık şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartları yerine getirmeyen kursiyer veya hali hazırda sürücü olanlar, bu belgeyi kullanma hakkına sahip olamıyor veya özel şartlarla kullanıyorlar. Şayet bedensel bir engeliniz varsa, bir alt satırda vermiş olduğumuz linke göz atmanızı önemle rica ederiz.

https://ehliyetler.net/haberler/engelli-arabasini-kimler-kullanabilir/

Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı) Şartları

Herhangi bir sürücü belgesine sahip olmak için aranan şartlar arasında “adli sicil temiz kağıdı” yer almaktadır. Yine Karayolları Trafik Yönetmeliği 76. Maddesi üzerinden, hangi suçlardan yargılanan veya suçlu bulunanların ehliyet alamayacağı açıkça gösterilmiştir.

Ehliyet Sınavı Şartı

Yine herhangi bir sürücü belgesine sahip olmak için MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından yapılan sınavlara dahil olmak ve bu sınavları başarılı bir şekilde tamamlamak gerekiyor. MEB tarafından yapılan “Motorlu Sürücü Kursiyerleri Sınavı” teorik ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Teorik yani yazılı sınav ve uygulamalı yani direksiyon sınavı olarak iki koldan yapılmaktadır.

Uygulamalı yani direksiyon sınavına tüm kursiyerler katılırken, teorik yani yazılı sınava herkesin katılma zorunluluğu yoktur. Herkesin derken burada bir yanlış anlaşılma olmamasına özen gösterilmesini rica ederiz. Hali hazırda ehliyeti olup, bu ehliyet sınıfını yükseltmek isteyen adayların bir çoğu sadece direksiyon sınavına dahil edilmektedir. Burada kasıt sadece bu şoförler için gösterilmiştir.

Ehliyet alma şartları hakkında verilen bilgiler arasında merak ettiğiniz konuya ilişkin cevabı bulamazsanız, lütfen en altta bulunan yorum kutucuğuna aklınıza takılanları yazınız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.