• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

7 Eylül 2017 21:39

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Ehliyet Sınıfını Yükseltme
Ehliyet Sınıfını Yükseltme
4 (80%) 4 yıldız

Ehliyet Sürücü Belgesi Yükseltme

Ehliyet sınıfını yükseltme isteyenlerin öncelikle yapması gereken işlem, bir alt sınıf sürücü belgesine sahip olmaktır. Eski sistemde olduğu gibi bir sınava girip tüm ehliyetleri alayım dönemi bitti. 01 Ocak 2016 yılında yapılan yeni düzenlemeyle birlikte alt sınıf sürücü belgesi alındıktan sonra bir üst sınıf ehliyete geçiş yapılabiliyor. Yani artık büyük araçları kullanmak isteyenler, önce daha küçük taşıtlar ile tecrübe sahibi olması gerekecek.

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Tecrübe şartı aranmasının yanı sıra, sürücüler direksiyon sınavına da tabii tutuluyor. Ehliyeti yükseltmek için direksiyon sınavı şart fakat Teorik (yazılı) sınavdan muaf olunuyor. Yani otomobil ehliyetine sahip bir sürücü, kamyon sınıfına geçiş yapmak için yazılı sınava girmek zorunda kalmıyor. Dilerseniz gereken tüm bilgileri maddeler halinde sıralayalım.

Ehliyet Yükseltmek İçin Tekrar Sınava Girmek Gerekir mi?

Evet. Ehliyet yükseltirken sürücü adayları için direksiyon sınavı yapılıyor. Bu direksiyon sınavına girmeden önce kayıt olunan sürücü kursu tarafından direksiyon eğitimi veriliyor. Kurs tarafından verilen bu eğitimi başarıyla tamamlayan sürücü adayı, direksiyon sınavına girmeye hak kazanıyor. Hemen bir örnek belirterek durumu özetleyelim.

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

B sınıfı sürücü belgesi olan bir sürücü, bu belgesini CE sınıfı Tır ehliyetine yükseltmek istiyor. B sınıfı belgeye sahip sürücünün CE sınıfı almadan önce C sınıfı Kamyon ehliyeti alması gerekiyor. Yani artık sürücülerin basamak, basamak sınıf atlaması gerekiyor. Tır ehliyeti almadan önce mutlaka kamyon ehliyeti alınması gerekiyor.

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Önce bir sürücü kursuna C sınıfı kamyon ehliyeti almak için yazılıyor. Sürücü kursu tarafından istenecek gerekli belgeleri aşağıda bir listesi halinde vereceğiz. Biz bu belgeleri tamamlayıp, kurs tarafından verilecek direksiyon dersi günlerini takip ediyoruz. Kurs hocası bize bir kaç saatlik bir direksiyon dersi verecek. Bu derslere mutlaka katılmamız gerekiyor. Nitekim kamyon sürmeyi hiç bilmeyen bir sürücü olabilir veya ders verilen kamyona alışkın olmayabiliriz.

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Evet, derslere gittik ve kamyonu başarıyla sürmeyi başardık. Şimdi sıra “Milli Eğitim Bakanlığı” tarafından atanan sınav yetkilileriyle yapacağımız direksiyon sınavı tarihini beklemeye geldi. Sınav günü ve saatinde belirtilen sınav yerine giderek, yapılacak direksiyon sınavına dahil oluyoruz. Bu sınavı başarılı bir şekilde geçersek, kamyon ehliyetini almaya hak kazanmış oluyoruz. Bundan sonra artık kurstan aldığımız sertifika ile ehliyet harçlarını anlaşmalı bankalara yatırıyoruz. Bu bankalardan aldığımız makbuzlarla birlikte Emniyet’ten randevu alabiliriz. Randevu günü ve saatinde orada olup, ehliyetimizi çıkartmak için müracaat ediyoruz. Ortalama 15 gün sonra kamyon ehliyetimiz elimize ulaşacaktır.

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Ehliyet Sınıfını Yükseltme

Ve şimdi sıra geldi asıl hedefimiz olan CE sınıfı Tır ehliyetini almaya. Yine yukarıda kamyon ehliyeti almak için geçtiğimiz tüm aşamalardan tekrar geçiyoruz. Yalnız artık B sınıfı Otomobil ehliyeti değil, C sınıfı kamyon ehliyetine sahibiz ve Tır kullanmak için deneyim şartını aşmış bulunuyoruz. Dilerseniz şimdi de otobüs, kamyon ve tır ehliyeti almak için gereken belgeleri inceleyiniz. Gerekli olan belge ve evrakları incelemek için ilgili kategoriyi ziyaret edebilirsiniz. Kategoriler yukarıda, sayfanın en başında bulunmaktadır. Bugün sizlere “Ehliyet Sınıfı Yükseltme” hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • yasin yavuz 2 Haziran 2018 09:46 CEVAPLA

    tamamiyle gereksiz bir durumç. sahtekarlıktan baska birsey değil. buna kimler sebep oluyorsa bu paralar onlardan çıksın.