• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

1 Eylül 2017 18:52

Ehliyet Sürücü Belgesi

Ehliyet Sürücü Belgesi
Ehliyet Sürücü Belgesi
YILDIZ VER

Ehliyet Nedir, Ne İşe Yarar

Ehliyet sürücü belgesi kelime anlamı olarak; ustalık, yeterlilik ve uzluk olarak geçmektedir. Kısacası kişilerin talep ettikleri konularda yeterli olduklarını ifade eden ve belli kurumlar ve/veya ilgililerce verilen resmi belgeye denmektedir.

Ehliyet Sürücü Belgesi

Ehliyet Sürücü Belgesi

Örnek vermek gerekirse; motorlu araç sürmek için bir sürücü belgesine sahip olunması gerekmektedir. Bu ehliyete sahip olmak isteyenler, ”Milli Eğitim Bakanlığı” tarafından hazırlanan yazılı ve pratik sınavlara tabii tutulurlar. Bu sınavları başarıyla tamamlayan sürücü adaylarına, yine ”Milli Eğitim Bakanlığı” tarafından bir sertifika taktim edilir. Bu sertifikayı almaya hak kazanan bireyler ”Emniyet Genel Müdürlüğü” tarafından belirlenen bağlantıdan sertifikayı teslim ederek, ehliyet kartlarını almak için randevu alırlar. Uygun görünen randevu günü ve saatinde ilgili il, ilçe veya trafik şube polis müdürlüklerine gidilir. Sertifika ve diğer gerekli belgeler teslim edilerek, sürücü belgesi talep edilir.

Ehliyet Sürücü Belgesi

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve diğer dünya ülkelerinin neredeyse tamamında sürücü belgesi yani ehliyet olmadan motorlu taşıt kullanılması yasaklanmıştır. Bu kanun ve kurallara uymayan kişi veya kişilere oldukça etkili cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Örneğin 2017 yılında ”Ehliyetsiz araç kullanma cezası” 2 bin liraya yakın bir tutar olarak belirlenmiştir. Net bir rakam belirtmemiş olmamızın sebebi ise, ehliyetsiz taşıt kullanma cezası başlıklı sayfamızda sürekli olarak bu ceza miktarının güncel tutulmasıdır. Dilerseniz güncel ceza tutarını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sürücü belgeleri, kullanılan araç tipine göre sınıflara ayrılmıştır. Otomobil kullanan bir kişi, aynı sürücü belgesi sınıfı ile Kamyon veya Tır gibi farklı sınıf ehliyet gerektiren taşıtları kullanamaz. Araç sınıfınıza uygun belgenizin bulunmaması durumunda, yine kanunlara göre belirlenmiş olan cezai işlemler uygulanmaktadır. B sınıfı Otomobil ve kamyonet gibi araçları kullanırken, C ve D sınıflarıyla Kamyon, çekici ve otobüs kullanılabilir. Sınıflar hakkında detaylı bilgi almak için lütfen ilgili kategorimizi gözden geçiriniz.

Örneğin; Otomobil kullanmak için yeterli sınıf sürücü belgesine sahipsiniz ve bu belgeniz ile Tır, Kamyon veya diğer yetersiz gelen araçları kullanırsanız cezai işlemlere tabii tutulursunuz. Bu nedenle lütfen ”Ehliyet Sınıfları” başlıklı yazımızı dikkatlice gözden geçirip, bu sınıfları göz önüne alarak başvuru yapmanızı önermekteyiz. Aksi taktirde sürüş belgesinin yetersiz olması durumunda, belirtmiş olduğumuz gibi cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz. Tüm bu para cezaları ile ilgili bilgileri Trafik Cezaları başlıklı sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Ehliyet Sürücü Belgesi

Ehliyet Sürücü Belgesi

Sürücü Belgesi Ne Demek?

Sizler için sunmuş olduğumuz ”Ehliyet Sürücü Belgesi nedir, ne demek veya ne işe yarar?” konumuzu, tamamen bilgi paylaşımına yönelik hazırlamış bulunuyoruz. İlgili konu hakkında sormak istediğiniz veya merak ettiğiniz tüm sorularınızı aşağıya yorum bırakarak uzmanlarımıza iletebilirsiniz. Özel olarak iletişime geçmek veya soru sormak isteyenler yukarıda bulunan ”İletişim” butonunu kullanabilirler. Lütfen çevremizde bulunan insanların bu konular hakkında bilgi sahibi olmak isteyebileceklerini unutmayalım. Lütfen sayfalarımızı sosyal medya hesapları aracılığıyla paylaşmayı unutmayınız. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.