• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

8 Eylül 2017 22:37

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım
Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım
5 (100%) 3 yıldız

Ehliyet Kayıp ve Çalıntı

Sahip olduğunuz sürücü belgesinin çalınması durumunda yapmanız gereken işlemleri aşağıda sırasıyla anlatmaya çalışacağız. Son dönemde ”Ehliyetim çalındı ne yapmalıyım” şeklinde gelen başvurular sonucu hazırlanmış bir yazıdır.

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetinizin çalındığını anladığınız an hiç vakit kaybetmeden en yakın emniyet birimine başvuru yapmanız önerilmektedir. Şubeye giderek ”Sürücü belgem çalındı” başvurusu yapmanız yeterli olacaktır. Yapacağınız bu bildirim sonrası ilgili memur tarafından sizlere detaylı bilgiler verilecektir. Verilen bu bilgileri harfiyen uygulamanız sonrası, artık telaş edilecek bir durum kalmayacaktır.

Devlet birimleri tarafından ehliyetinizin çalındığının öğrenilmesi, daha sonradan doğabilecek olaylardan sizin en az zararla kurtulmanızı sağlayabilecektir. Daha sonradan sizin belgenizle herhangi bir olaya karışılmasına meydan vermeden, lütfen ilgili birimlere en kısa süre içerisinde başvuru yapınız.

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Yenisini Nereden Alırım?

Sürücü belgesini kaybeden ya da çaldıranlar sürücüler, gerekli belgeleri tamamladıktan sonra yenisine başvuru yapmalıdır. Sürücü belgesi Kayıp/Çalıntı başvurusu yaptıktan sonra sizden bazı bilgi ve belgeler istenecektir. Bu belgeleri tamamlayıp, teslim ettikten sonra randevu alınması gerekiyor. Sürücü belgesi randevusu alarak, en kısa süre içerisinde yeni ehliyetinize kavuşabilirsiniz.

Eski tip ehliyetini çaldıran ve/veya kaybedenlerin Ehliyet Yenileme ücreti şu an için 15 TL olarak belirlenmiştir. Yeni tip çipli sürücü belgesinin çalınması durumunda ise ek ücretler talep edilecektir. Bu nedenle ehliyet kartınız yeni (çipli ehliyet) tip ise lütfen aşağıda bulunan başlığı dikkatle okuyunuz. Belirtmiş olduğumuz bu ücretler sadece ehliyet yenileme ücreti olmaktadır. Alacağınız Sürücü olur sağlık raporu, biyometrik fotoğraf ve diğer belgelerin ücretleri bu rakama dahil değildir.

Çalıntı Ehliyet Yenilemesi için İstenen Belgeler

Çalınmış ve/veya kaybolmuş ehliyetinizi yenilemek için sizden bazı belgelerin isteneceğini belirtmiştik. Dilerseniz bahsetmiş olduğumuz bu belgeleri aşağıda maddeler halinde sıralayalım.

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

  • Nüfus cüzdanı (Avukat kimliği ve Pasaport olabilir)
  • Sürücü olur sağlık raporu
  • X Adet biyometrik fotoğraf
  • Kart ücreti ödendi makbuzu
  • Kan grubunuzu gösterir kart
  • Dilekçe ve parmak izi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bilgi ve belgeler 2017 yılında ehliyetini çaldıran veya kaybedenlerden istenen belgelerdir. Bu belgeleri tamamlayıp, ilgili birimlere teslim ettikten sonra kartınıza ortalama 15 iş günü içerisinde tekrar sahip olabilirsiniz.

Kimlik Belgesi Beyanı

Yeni ehliyetinize sahip olabilmeniz için sizden çalınan veya kaybolan ehliyetin sizin olduğunuzu gösterir bir kimlik belgesi istenecektir. Bu kimlik belgesi Nüfus cüzdanı, Pasaport ve Avukatlık kimliği (Avukat olanlar için) olabilmektedir. Nüfus cüzdanının yanınızda olmaması durumunda, belirtmiş olduğumuz diğer kimlik belgelerini gösterebilirsiniz.

Sürücü Olur Sağlık Raporu
Sürücü olur sağlık raporu, yeni ehliyetinizi alabilmeniz için sizden istenecek bir diğer belgedir. Bu belgeyi nereden ve nasıl temin edebileceğinizi öğrenmek için lütfen Sürücü olur sağlık raporu nereden alınır başlıklı yazımızı inceleyiniz. Bu belge, sizin yeniden bir sürücü belgesine sahip olabilmeniz için herhangi bir engel teşkil etmediğinin göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle sürücü olur sağlık raporunuzu mutlaka beyan ediniz.

Biyometrik Foto
Sizden istenecek bir diğer belge ise Biyometrik fotoğraf olacaktır. Bu fotoğraf tipi, gelişmiş tüm ülkelerde kullanılan bir belge türüdür. Belge sahibi kişinin belirlenmesi sırasında ortaya çıkan karışıklıklara meydan vermemek için yürürlüğe konulan bir belgedir. Eski fotoğraflarda bazı karışıklıklar ve bunun neticesinde sorunlar ortaya çıkabilmekteydi. Bu tür karışıklıklara meydan vermemek için güncel fotoğraflarınızı beyan etmeniz gerekmektedir.

Kimlik Yenileme Vergisi Makbuzu

Eski tip kimliğini kaybedenler 15 TL tutarında bir kimlik yenileme ücreti ödeyeceklerdir. Bu 15 liralık ücreti nereye ve nasıl ödeyeceğinizi bilmiyorsanız lütfen Ehliyet Harçları başlıklı yazımızı gözden geçiriniz.

Kaybolan çipli ehliyeti yenileme ücreti ise biraz farklı olarak tahsil edilmektedir. Yeni tip ehliyetini kaybedenler;

  • Değerli kağıt bedeli olarak 117 TL
  • Hizmet bedeli (Vakıf Payı) olarak 20 TL

bedellerini yatırmaları gerekmektedir. Bu bedellerin yatırıldığı anlaşmalı kurumları bilmiyorsanız lütfen Ehliyet harçları nereye yatırılır başlıklı konumuzu inceleyiniz. Konuda ehliyet harçlarını nereye, hangi kurum ve kuruluşlara yatırmanız gerektiği hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dilekçe ve Parmak İzi
Ehliyet kayıp ve çalıntı dilekçesi ilgili emniyet birimlerinde doldurulmaktadır. Bu dilekçelere, iletişime geçmiş olduğunuz birimlerde kolayca ulaşabilirsiniz. Şayet konu hakkında hiç bir bilgiye sahip değilseniz, lütfen gitmiş olduğunuz şubedeki yetkili kişiye danışınız.

Parmak izi için elinizde bulunan eski parmak izi kağıdınız yoksa, yine başvuru yapmış olduğunuz emniyet biriminde parmak iziniz alınacaktır. Görevli memur başvuru esnasında size parmak izi hakkında gerekenleri belirtecek ve parmak izinizin tekrar alınması gerekiyorsa ilgili noktaya yönlendirecektir.

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Çalındı Ne Yapmalıyım

Önemli Bilgiler

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bilgi, belge ve tutarlar 2017 yılı için geçerli olmaktadır. Bu bilgi, belge ve ücretlerin gelecek yıllarda değişmesi durumunda, sayfamızda yenilemeleri takip ederek güncelleme yapmaya çalışacaktır. Tüm bu işlemlere maruz kalmamak için lütfen kimlik ve kimlik yerine geçecek belgelerimizin saklanmasına özen gösterelim.

Yeni ehliyet yenileme başlıklı içeriğimizi inceleyerek, eski tip ehliyet kartlarınızdan kurtulabilirsiniz. Yeni tip çipli sürücü belgesi bir çok kolaylığı beraberinde getiriyor. Ayrıca ilgili kategoriler aracılığıyla bu tür belgelere ulaşmak için bilgi, belge ve tutarlara ulaşabilirsiniz. Vermiş olduğumuz bilgilerin diğer insanlara faydalı olabileceğini düşünüyorsanız, lütfen sosyal medya aracılığıyla paylaşınız. Bizi takip ettiğiniz için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.