• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

2 Eylül 2017 00:13

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım
Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım
3.7 (74.55%) 11 yıldız

Kayıp ve Çalıntı Bildirimi

Sürücü belgesini kaybettikten sonra trafikte seyahat etmeye devam ederek, trafik cezalarına maruz kalan bir çok kişi ”Ehliyetim kayboldu ne yapmalıyım” sorusunu sormaya başlıyor. Bu nedenle öncelikli olarak belirtmek isteriz ki, lütfen sürücü belgenizin kaybolması durumunda ilgili cezalara maruz kalmamak için gerekli işlemleri bir an önce yapınız.

Sürücü belgesine sahip olsanız bile, o belge yanınızda olmadan herhangi bir araç kullanmayınız. Şayet böyle bir durum olur ve bir çevirmeye rast gelirseniz, direkt olarak cezai işleme maruz kalacağınızı unutmamalısınız.

Ehliyeti yanında olmayanlara 206 TL Trafik cezası kesiliyor!

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi sürücü belgesi olmadan araç kullananlara trafik cezası kesiliyor. Yani ”Ehliyetimi evde unuttum veya ehliyetimi kaybettim ceza yer miyim” diyenler bu makalemizi dikkatle okuyunuz

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım

Yeni tip çipli sürücü belgesi ve eski tip sürücü belgesini kaybedenler için iki ana başlık altında bu işlemleri anlatacağız. Bunun sebebi ise; eski sürücü belgesini kaybedenlere, kart yenileme işlemi zorunlu olduğu için herhangi bir cezai işlem uygulanmamaktadır. Yeni tip çipli sürücü belgesini kaybeden sürücüler, belirli bir miktar para ödemek durumunda kalacaklardır.

Eski Ehliyetini Kaybedenler
Henüz ehliyetini yenilememiş ve çipli sürücü belgesine geçiş yapmamış sürücülerin işleri biraz daha kolay gibi görünüyor. Nedeni zaten sürücü belgelerinin değişimlerinin zorunlu olması ve kaybetmemiş olunsa bile yenilenmesi gerektiğidir. Eski tip ehliyetini kaybedenlerden talep edilecek para miktarı, ehliyet yenileme ücreti 15 liralık tutar olacaktır. Yani yenileme hizmet bedeli olarak belirlenen 15 TL yenileme harç bedeli, sizden istenecek tutar olarak belirlenmiştir. Eski tip (çipsiz sürücü belgesi) ehliyetinizi kaybettiyseniz yapmanız gereken ilk işlem, size en yakın ”Trafik Tescil Şubesi” birimine müracaat etmek olmalıdır. Burada ”Ehliyetimi kaybettim” diyen bir çok kişi görebilirsiniz. Şubeye giderek Ehliyet Kayıp ve Çalıntı beyanı vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu kayıp/çalıntı beyanınız sonrası, artık resmi olarak sürücü belgenizin kayıp olduğu veya çalındığı bilinecektir.

Gazeteye İlan Vermeli miyim?

Hayır. Eskiden belgesini kaybedenlerin gazetelere ilan vermesi isteniyordu. Yeni dönemle birlikte ilgili memurlar sizden gazete ilanınızı talep etmemektedir. Bu nedenle gazeteye ilan vermeden önce lütfen ilgili birime başvuru yapınız. İlgili kurum ve kuruluşların sizden talep edeceği ek belgeler değişiklik gösterebilir.

Ehliyetini Kaybedenlerden İstenen Belgeler

 • Nüfus cüzdanı (Avukat kimliği ve Pasaport olabilir)
 • Sürücü olur sağlık raporu
 • X Adet biyometrik fotoğraf
 • Kart ücreti ödendi makbuzu
 • Kan grubunuzu gösterir kart
 • Dilekçe ve parmak izi

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belgeler sürücü belgesinin kaybolması durumunda istenecek veya gerekli olacak belgelerdir. Bu belgelerin açıklamalarını aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kimlik Belgesi
Kaybolan sürücü belgesinin yerine yenisini almak için giderken yanınızda mutlaka bir kimlik belgesi olmak zorunda olduğunu unutmayın. Nüfus cüzdanı yanında olmayanlar için Pasaport ve Avukat kimliği (Avukat olanlar) geçerli olmaktadır.

Sürücü Olur Sağlık Raporu
Yine kaybedilen ehliyetin yerine yenisi alınmak istenirse, mutlaka sürücü olur sağlık raporu alınması gerekmektedir. Bu belgeyi nasıl alabileceğinizi detayları ile öğrenmek için lütfen Sürücü Olur Sağlık Raporu Nereden Alınır başlıklı konumuzu inceleyiniz.

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım

Biyometrik Fotoğraf
Yeni belgenizi almak için sizden biyometrik fotoğraf istenecektir. Yeni sisteme geçiş sürecinde biyometrik fotoğraf etkisi vardır. Eski fotoğraflarda oluşan karışıklıkları önlemek amacıyla, yeni biyotmetrik fotoğraf özelliği getirildi. Uzun süredir Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler bu fotoğraf tipini kullanmaktadır. Biyometrik fotoğraf başlıklı konumuzdan detayları inceleyerek, çekimlerinizi yaptırmanızı öneririz.

Kan Grubu Kartı
Kan grubu kartı herhangi bir sağlık kuruluşundan kolayca temin edilebilmektedir. Bu kartın yanınızda bulunmasını ve ilgili memurun talebinde hemen temin edebilmenizi öneririz.

Ödendi Makbuzu ve Dilekçeyle Parmak İzi

 • Ödendi makbuzunu Yeni Ehliyet Haçları başlıklı yazımızı inceleyip, nereden alabileceğinize detaylı olarak ulaşabilirsiniz.
 • Ayrıca talep edilecek ”Dilekçe” Emniyette verilecektir.
 • Parmak izi, yine emniyette gerekli görünürse (eski parmak izi kağıdınız yoksa) tekrar alınacaktır

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım

Yeni Çipli Ehliyetimi Kaybettim

”Yeni çipli ehliyetimi kaybettim ne yapmalıyım” diyenleri ilgilendiren maddeler şu şekildedir;

 • Yukarıda belirtmiş olduğumuz kimlik belgelerinden herhangi biri
 • Sürücü olur sağlık raporu (yine yukarıda vermiş olduğumuz ana başlıktan inceleyebilirsiniz.)
 • 2 Adet biyometrik fotoğraf (Biyometrik fotoğraf başlıklı konumuzu inceleyebilirsiniz.)

Yeni Çipli Ehliyeti Kaybetmenin Cezası
Çipli ehliyetimi kaybettim kaç para cezası var” diyenlere cevap verelim. Yeni ehliyetini kaybedenlerden ”Değerli Kağıt Bedeli ve Sürücü Belgesi Hizmet Bedeli (Vakıf Payı)” talep edilecektir. Bu ücretler ise 2017 yılı için şu şekilde;

 • Değerli kağıt bedeli 117 TL
 • Hizmet bedeli (Vakıf Payı) 20 TL

Belirtilen bu ücretleri harçlar hangi bankalara yatırılır yazımızda belirtilen kuruluşlara ödeyip, makbuzunuzu alabilirsiniz.Yukarıda belirtmiş olduğumuz harç, ücret ve bedeller 2017 yılına ait olup, gelecek yıllara ait ücretler yenilendiği taktirde güncellenecek.

Ehliyetim Kayboldu Ne Yapmalıyım

Ayrıca verilen tüm bilgiler kişilere ve/veya sürücülere göre farklılık gösterebilir. İlgili kurum ve kuruluşlarda görev yapan personelin farklı ek belgeler istemesi durumunda, lütfen istenilen belgeleri en kısa süre içerisinde kendilerine temin ediniz. Çalıntı durumlarında yapmanız gerekenleri ehliyetim çalındı ne yapmalıyım başlıklı konumuzda bulabilirsiniz. Ehliyet kategorisine göz atmanızı öneririz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.