• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

4 Eylül 2017 17:45

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası
Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası
5 (100%) 4 yıldız

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyet sürücülerin araç kullanması için resmi makamlar tarafından verilen bir belgedir. Bu belge olmadan taşıt kullanımı kesinlikle yasaktır. Ayrıca sürücü belgesine sahip olup taşıt kullanırken yanında bulundurmayan kişiler için de cezai işlem uygulanır. Özellikle ehliyetsiz araç kullanma cezası ve buna benzer suç işleyenlere önemli yaptırımlar uygulanıyor.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyet Sahibi Olup Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası
Sürücünün kullandığı taşıta uygun bir ehliyeti var fakat bu ehliyeti yanında değil ise; Trafik Ceza Kanunu 44. Maddesi 1/b gereğince 206.50 TL para cezası kesiliyor. Bu tutarı peşin ödeyenler 155 TL öder. Ayrıca para cezasının yanı sıra 5 ceza puanı sürücü belgesine eklenir. Denetim esnasında sürücü belgesini göstermeyen ya da göstermeyi red eden sürücüye aynı ceza tutarı yazılır.

Ehliyeti İptal Olanlara Araç Kullanma Cezası
Ehliyeti iptal edildiği halde araç kullanan kişilere verilecek para cezası tutarı 1.763 TL olacaktır. Bu ceza tutarını peşin ödeyenler 1.322 TL olarak ödeyebiliyor. Ayrıca taşıt farklı bir kişiye aitse, aynı ceza tutarı tescilli plaka üzerinden taşıt sahibine de yazılıyor.

DİKKAT: Ehliyeti iptal edildiği halde araç kullanan kişiler yakalandıkları takdir de, araç kullanmaktan men edilebilir.

Ehliyetsiz Araç Kullananlara Verilecek Para Cezası

2017 yılın da ehliyetsiz araç kullananlara verilecek para cezası miktarı; Trafik Ceza Kanunu 36. Maddesi 3a şıkkına göre 1.763 TL olarak belirlenmiştir. Bu cezayı peşin ödeyenler 1.322 TL gibi bir rakam öder. Ayrıca kullanılan taşıt başka bir isme aitse, aracın sahibine tescilli plaka üzerinden aynı ceza miktarı yazılır.

Not: Yukarıda verilen bilgiler daha önce veya şu an geçerli bir sürücü belgesine sahip olmayan kişiler için belirtilmiştir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyeti Geçici Olarak Geri Alınanlara Araç Kullanma Cezası
Sürücü belgesi herhangi bir nedenle geçici olarak geri alındığı halde araç kullanan veya tedbiri olarak geri alınan kişilerin araç kullanımı yasaktır. Bu yasağa uymayanlar için 1.763 TL para cezası kesilir. Bu tutarı peşin ödeyenler 1.322 lira olarak ödeyebilir. Ayrıca bu yasağa uymayanlar araç kullanmaktan men edilebilir. Taşıtın sahibi başka biriyse ona da tescilli plaka üzerinden aynı miktar ceza kesilir.

Araç Sınıfına Uygun Olmayan Ehliyetle Araç Kullanma Cezası
Trafik Ceza Kanunu 39. maddesi 2. Fıkrasına göre ehliyetin verdiği yetkinin dışında farklı bir taşıtı kullananlar para cezasıyla cezalandırılır. Ayrıca bu taşıtı kullandıran ve aracın sahibi olan kişi ve/veya kurumlar yine aynı cezayı alır. 2017 yılı ehliyet sınıfına uygun olmayan aracı kullanma cezası 727 TL olarak belirtilmiştir. Bu ücret peşin ödenirse 545 TL olarak ödeniyor. Bu işleme 20 ceza puanı eklenir.

Not: Bu madde içinde belirtilen bilgiler bir ehliyete sahip olup, bu sınıfı aşan veya kullanmaya yetkisi olmayanlar için hazırlanmıştır. Örnek vermek gerekirse; Otomobil veya otobüs ehliyetiyle kamyon veya Tır kullananlar verilen ceza olabilir.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Diğer Trafik cezaları hakkında bilgi almak için kategorimiz vardır. Lütfen sayfanın en yukarısında bulunan kategorileri kullanınız. Ayrıca ehliyetsiz taşıt kullanan sürücüye verilen para cezası hakkında diğer bilgileri ”Resmi Gazete” tarafından sağlayabilirsiniz. Ehliyetler.net Olarak saygılar sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.