• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

18 Eylül 2017 00:45

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir
Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir
5 (100%) 1 yıldız

Engelli Arabalarını Kullanma İzni

%90 Engelli arabasını kimler kullanabilir ve/veya sürebilir? 01 Ocak 2016 Tarihi itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenleme, sürücü belgesi sınıfları içinde bir çok değişiklik yapılmasına neden olmuştur. ”Karayolları Trafik Yönetmeliği” üzerinde yapılan değişiklikler sonrası, H sınıfı engelli ehliyeti kaldırıldı. Yapılan bu değişiklikleri ve detaylarını öğrenmek için engelli ehliyet sınıfı sayfasını ziyaret ediniz. Konumuza dönecek olursak, aşağıda “engelli birinin üzerine kayıtlı arabayı kimler kullanabilir ve/veya sürebilir?” bunu maddeler halinde sıralayalım.

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir

%90 Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

% 90 ve üzeri engelli raporu olan birinin adına kayıtlı, yurt içinden alınan taşıtı herkes kullanabiliyor. Buna göre eskiden olduğu gibi sadece “3. Derece yakın akraba kullanabilir.” Şartı kaldırılmış oldu. Fakat burada önemli bir ayrıntıya dikkat çekmek istiyoruz; yurt dışından alınan araçları hala, sadece 3. Dereceden yakın olan akrabaları sürebilir. Yani burada en önemli madde, kullanılan taşıtın yurt içinden veya yurt dışından alınmış olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

Özel Donanımlı Engelli Aracını Kimler Sürebilir

Engelli sınıfı ehliyeti olup, kendileri taşıt kullanan kişilerin özel donanımlı araçlarını kendisi ve kendisine benzer sakatlığı bulunan kişiler kullanabiliyor. Bu aracı kullanacak ve benzer sakatlığı olan diğer sürücünün, engelli ehliyeti olması gerekiyor.

Evet. Şimdi buraya kadar geldik fakat bazılarımız iki ayrı anlatım oldu şeklinde bakabilir olaya. Aslında şimdi yazacağımız bir diğer önemli madde sonrası kafalarda oluşan karışıklık ortadan kalkacaktır. Lütfen altta verilen kısmı dikkatle okuyunuz.

Özel Donanımı Olmayan ve Otomatik Vites Engelli Aracını Kimler Kullanır?

Engelli kişiye ait bu taşıtın özel donanımı yoksa ve aynı zamanda otomatik şanzıman (vites) bir araç ise, bu aracı herkes kullanabiliyor. Yani yukarıda iki ayrı başlık var. İlki özel donanımı olmayan ve % 90 özürlü olan sürücüyü anlatıyor, ikincisi özel donanımlı engelli ehliyeti olanları anlatıyor. Buraya kadar her şey tamam ise, son maddeye geçelim.

Ehliyet Sınav Soru ve Cevapları Burada!

İlave Takılan Özel Donanımlı Engelli Arabası

Engelli aracında özel donanım var, fakat bu donanım takılırken taşıtın orijinal ve teknik donanımları içinde herhangi bir değişiklik yapılmadıysa, araç sahibinin eşi, 3. Dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü tarafından kullanılabilir. Ayrıca noter tarafından düzenlenmiş iş akdine bağlı istihdam edilmiş olan bir sürücü tarafından da kullanılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise, aracın orijinal hiç bir parçası ile oynanmamış ve bu özel donanımın ilaveten takılmış olması gerekir.

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir

Engelli Arabasını Kimler Kullanabilir

Kan Hısımları ve/veya Sıhri (Kayın) Hısımları Ne Demek?

1. Birinci Dereceden Kan Hısımları
Vatandaşın;

 • Çocuğu ve/veya çocukları,
 • Annesi,
 • Babası,
  Yukarıda sayılmış olan kişilerin eşleri dahildir. Evlatlık ya da üvey tüm çocukları, öz çocuklar ile aynı hakları taşımaktadır.

1. Birinci Dereceden Sıhri (Kayın) Hısımları
Vatandaşın;

 • Eşinin annesi,
 • Eşinin babası,
  Yukarıda sayılan kişilerin eşleri dahildir.

2. İkinci Dereceden Kan Hısımları
Vatandaşın;

 • Bütün kardeşleri,
 • Bütün torunları,
 • Büyük annesi ve babası,
  Yukarıda verilen yakınların eşleri dahildir.

2. İkinci Dereceden Sıhri (Kayın) Hısımları
Vatandaşın;

 • Eşinin bütün kardeşleri,
 • Eşinin büyük annesi ve babası,
  Yukarıda verilen kişilerin eşleri dahildir. Eşlerin kardeşleri kişi için; baldız, kayın ve görümce gibi akrabaları olur.

3. Üçüncü Dereceden Kan Hısımları
Vatandaşın;

 • Her bir kardeşinin çocukları,
 • Dayıları,
 • Amcaları,
 • Halaları,
 • Teyzeleri,
  Yukarıda verilen akrabaların eşleri dahil olmaktadır. Kardeş çocukları yeğen, dayı amca eşleri yenge, hala teyze eşlerine ise halk arasında enişte ya da damat denilebiliyor.

3. Dereceden Sıhri (Kayın) Hısımları
Vatandaşın;

 • Eşinin kardeşlerinin evlatları (kayının, baldızın ve görümce çocukları)
 • Eşinin dayısı, amcası, halası ve teyzesi.
  Yukarıda verilen akrabaların her birinin eşleri dahildir.
Özürlü ehliyet sınıfları

Yeni engelli ehliyetleri

Yukarıda verilen bilgiler dahilinde öğrenmek istediğiniz diğer soruları aşağıya yazabilirsiniz. Ehliyetler.net ekibi olarak sorularınıza en kısa süre içerisinde cevap bulmaya çalışacağız. Ayrıca yazımızı sosyal medya araçlarında paylaşarak, diğer ihtiyaç sahiplerine bu bilgileri ulaştırmış olacağınızı hatırlatırız. Göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.