• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

30 Eylül 2017 21:12

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı
Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı
5 (100%) 2 yıldız

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı

Suudi Arabistan yönetimi tarafından kadınlara araba sürme yasağı kalktı! Suudi yönetiminin önceki gün kadınların araba sürme yasağını kaldırması, Donalt Trump tarafından taktirle karşılandı. Ayrıca bu konuyla ilgili ABD yönetimi tarafından, beyaz saray aracılığıyla bir açıklama yapıldı. Açıklamada yer alan ifadelerin bir kısmı ise dikkat çekiciydi. Beyaz sarayın yaptığı açıklamanın bir kısmında;

”Başkan Donalt Trump, Suudi Arabistan yönetimi tarafından kadınlara araç sürme yasağının kaldırılmasını taktir ediyor. Bu kararın, Suudi kadınlar için hak ve menfaatlerine yönelik adımların atmasının önünü açabilir. Yani kadınların fırsatları ve haklarını yaygınlaştırmak için atabilecekleri pozitif bir adım olmuştur. Alınan bu karar ve 2030 vizyonuna yönelik reformların, Suudi Arabistan’da toplumunu ve ekonomisini güçlendireceğini açıklandı. Ayrıca bu kararı ve vizyon için yapılacak reformun desteklendiği ve desteklenmeye devam edileceği duyuruldu.

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı

Suudi yönetimi tarafından geçen hafta yayımlanan bir kararname ile kadınların artık ehliyet sahibi olarak, araç sürmesin izin verileceği duyurulmuştu. Suudi resmi haber ajansı SPA tarafından yapılan haberde; Kral Selman Bin Abdulaziz tarafından imzalanan kararnameye göre ”kadınların araba sürmesinin yasak olduğu kararın kaldırıldığı” söylenmişti.

Kadınlara Araba Sürmek Yasak!

Suudi Arabistan devleti tarafından daha önce alınan karara göre, kadınların araba sürmesi kesinlikle yasaktı. Bu kararın son günlerde tartışmaya açılması, bir çok devlet adamının ilginç açıklamalar yapmasına neden olmuştu.

Diğer Haberler için Tıklayınız!

Suudi Arabistan’da bir din adamı tarafından yapılan açıklama tüm dünyada dikkat çekmişti. Saad Al Hajari isimli din adamı; kadınların yarım beyinle doğduklarını, alışveriş yapmaya başladıktan sonra onunda yarıya indiğini açıklamıştı. Saad Al Hajari tarafından yapılan açıklamada, kadınların yarım beyinle doğduğu ve bu yarım beynin, alışverişe çıkıldığı zaman çeyreğe indiği açıklanmıştı. Bu açıklamaların ardından,  Oldukça büyük tepki çeken bu açıklamalar sonrası ”Saad Al Hajari” isimli din adamının vaaz vermesinin yasaklanması için adımlar atıldı.

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı

Kadınlara Araba Sürme Yasağı Kalktı

Suudi Arabistan ülke olarak, kadınların araba kullanmasının yasak olduğu tek yerdi. Bu yasağın ortadan kalkması ile birlikte, artık dünyada ”bayanların araba sürmesi yasak!” denilecek bir yer kalmadı. Konu hakkındaki yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • kadınlara ehliyet yasak 3 Ekim 2017 04:31 CEVAPLA

    Ne biçim ülke bu Suudi Arabistan? Kadınlara araba sürme yasağı da ne demek?
    Ehliyet almak için erkek mi olmak gerekiyor yani? Ayıp be!
    Kadınların ehliyet almasının yasak olduğu bir ülkede yaşamak resmen eziyet demektir o zaman!!!