• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

5 Eylül 2017 20:21

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Lastik Hava Basıncı Ayarları
Lastik Hava Basıncı Ayarları
5 (100%) 5 yıldız

 

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Öncelikle taşıtlar için lastik hava basıncının oldukça önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Araçları kullanırken konfor ve güvenlik açısından oldukça büyük etkileri vardır. Lastik hava basıncı ayarları bir aracın yolda savrularak ilerlemesine ve bu nedenle güvensiz bir seyahate neden olur. Aynı durum yine oldukça konforsuz bir seyahat edilmesine sebep olabilir. Ayrıca fren mesafesi açısından oldukça kontrolsüz bir sürüş olanağı sağlaması da mümkün. Bu nedenle lastik hava basıncı ayarları mutlaka sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Direksiyon ve teorik (yazılı) ehliyet sınavların da lastik veya aracın iç ve dış aksamları ile alakalı soruları çıkabiliyor.

Lastik Basıncını Nasıl Öğrenebilirim?

Cevap 1: Öncelikle bir çok ürün gibi lastik veya araba alırken yanında kullanım kitapçıkları verilmektedir. Bu kitapçıklar küçük ama oldukça etkili bilgiler verir. Lastik hava basıncı ayarları hakkında bilgi almak için öncelikle kullanmış olduğunuz aracın kullanma kılavuzuna göz atınız. Şayet bu kitapçık sizde bulunmuyor ise aşağıdaki seçeneği deneyiniz.

Cevap 2: Peki “Kitapçık yok ne yapacağım?” diye soruyor olabilirsiniz. Bu konuyu hiç dert etmenize gerek yok. Lastik veya taşıt kullanım kitapçığı yoksa, aracın ön kapısını (Genelde sürücü tarafında bulunan kapı) açın. Kapıyı tamamen açın ve kapının araçla birleşen kısmında (Kilitleme bölgesinin orası) iç tarafa bakın, göreceksiniz.

Lastik Şişirme Ayarları İçin Uyarılar

Kapının hemen iç kısmında lastik basınç ayarları var. Burada dikkat edilmesi gereken ise; kapı içlerinde geçen rakamsal bilgileri yalnızca o taşıt üzerinde uygulayınız. Örnek vermek gerekirse; otomobil tipi bir araç ile jeep veya kamyonet lastik basıncı aynı olmayacaktır. Ayrıca otomobil ve diğer taşıtların lastiklerinin kendi içlerinde değişen boyut ve ebat birimleri vardır. Değişen boyut ve ebatlara göre lastiklerinize hava vurunuz. Özellikle buna ve direksiyon sınavı esnasında kullanacağınız aracın ayarlarına dikkat etmeniz önerilmektedir.

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Dikkat! Lastikler için hava basıncı birimleri oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hususlardır. Bu nedenle lütfen yola çıkmadan önce yapılması gereken ilk işlemin, lastikleri kontrol etmek olduğunu unutmayalım.

Sürücü belgesi direksiyon sınavında lastik hava basıncı ve değeri hakkında sorular gelebilir. “Lastik hava basıncını ben nereden bileyim!” demeyiniz. Lastik hava basınçları, araç sürüşü, emniyetli yol tutuşu ve konfor için oldukça önemli bir kavramdır. Herhangi bir lastiğin diğer lastiklere oranla fazla basınçlı veya daha az basınçlı olması sürüş esnasında büyük tehlikelere neden olabilir.

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Lastik Hava Basıncı Ayarları

Yukarıda sizlere taşıt lastiği hava basıncı ayarları hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Lütfen yazı hakkındaki düşüncelerinizi bizlere aşağıdan yazınız. Ayrıca sayfamızı sosyal medya üzerinden beğenerek destek verebilirsiniz. Yazılı sınava girecek adaylar için test çözme özelliğinin sitemiz içerisinde var olduğunu biliyor muydunuz? Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.