• destek@ehliyetler.net
  • 05423203303

HABER DETAYI

20 Eylül 2017 19:01

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası
Muayenesiz Araç Kullanma Cezası
YILDIZ VER

Muayene Süresini Geçmiş Taşıt

Muayene süresi biten bir aracı kullanmak suçtur. Bu suçu işleyen kişiler hakkında “Muayenesiz araç kullanma cezası” verilir. Trafik cezasının yanı sıra, araç bağlanır ve sürücünün ehliyetine ceza puanı eklenir. Muayene süresi biten araç sürücüsü için ilk olarak ceza puanı ve para cezası veriliyor. Bu işlemi muayenesiz olarak 2. kez tekrarlaması durumunda araç trafikten men ediliyor. Trafikten men etme, halk arasında “arabanın bağlanması” olarak tabir ediliyor.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

2017 Yılı muayenesiz araç kullanma para cezası 95 TL. Aynı zamanda sürücüye 10 ceza puanı veriliyor. Yalnız buradaki en önemli husus, araca ilk defa muayenesiz olarak ceza kesiliyor olmasıdır. Aynı araba ceza yedikten sonra ikinci defa muayenesiz olarak durdurulursa trafikten men ediliyor. Taşıt bağlanırsa, sürücüye veya sahibine ek masraflar çıkmış oluyor. Ayrıca arabanın muayene süresinin geçmiş olması, muayene ücretini öderken cezayı faizli olarak ödenmesine sebep oluyor.

Geçikmiş Muayene Cezası

2918 Sayılı “Karayolları Trafik Kanunu” 35. maddesine göre ceza kesiliyor. Bu madde kapsamında muayene süresi geçmiş araçlardan gecikme yapılan her ay için %5 fazla muayene ücreti tahsil ediliyor. Bu ücreti %5 oranında daha fazla alma sebebi “muayene gecikme cezası” olmaktadır. Ayrıca muayene gecikme cezası (gecikme faizi) trafik polisine değil, muayene istasyonu veznesine tahsil ediliyor. Alınan bu paranın tamamı “Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı” kasasına aktarılıyor.

Online Sınava Gir!

Muayene Tarihi Geçmiş Araç Tehlikesi

Karayolları Kanunları’na göre belirli aralıklarla yapılması zorunlu bir işlemdir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi muayene süresi geçmiş araçları kullanmak trafik kurallarına aykırı bir durumdur. Fenni muayenesi yapılmayan araçlar tehlike arz edebilecek durumlar yaratabilir. Taşıt bünyesinde barındırdığı herhangi bir arızadan dolayı sürüş esnasında kontrolden çıkabilir. Yine gerekli bakımların düzenli olarak yapılmaması sonucu, hava kirliliğine sebep olabilir. Tüm bunların meydana gelmemesi için Devlet tarafından yasalar konulmuştur. Bu yasalara uymayanlara çeşitli cezalar verilmektedir.

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

Herhangi bir para cezasına maruz kalmamak için değil. Kendimizin ve başkalarının canına ve malına zarar vermemek için kurallara uymamız gerekiyor. Araç muayenesi için yapılan işlemleri öğrenmek için “Araç muayenesi nasıl yapılır?” başlıklı yazımıza göz atınız. ”2017 Muayenesiz araç kullanma cezası” hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi alt taraftan bize yazabilirsiniz. Teşekkür eder, saygılarımızı sunarız. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Fettah Derviş 2 Mayıs 2018 23:11 CEVAPLA

    Merhaba ben ilk defa araç sahibi oldum , araç ile ilgili muayenem 3 ay geçmiş tarihi yanlış görmüşüm. Trafik polisi benden hem 200 TL istedi hemde 108 tl lik bir makbuz verdi 7 gün izinli yazılı makbuz ile döndüm. Benden rüşvet mi almış oldu ? Rüşvet ise neden makbuz verdi anlayamadım aracı baglama yetkisi varmı idi ?