• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

5 Eylül 2017 08:33

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır
Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır
5 (100%) 2 yıldız

D Sınıfı Otobüs Ehliyeti

Otobüs ehliyeti nasıl alınır başlığı altında sizlerle paylaşılan yazımızı lütfen dikkatle okuyunuz. Yeni yönetmeliğe göre yeniden düzenlenen D sınıfı sürücü belgesi otobüs ehliyeti olarak yürürlüğe girmiştir. Minibüs ve otobüs kullanacak sürücüler için gerekli belge türüdür. Eskiden farklı sınıf araçları kullanmak için geçerli olan D sınıfı, yeni yönetmelikte Otobüs kullanacaklara verilmektedir. Bu belgeye sahip olmak için belli, başlı bazı kriterlere sahip olunması gerekiyor. Yaş ve tecrübe şartları var olan bir belgedir.

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

D sınıfı ehliyete sahip bir sürücü, şehirler arası ya da Uluslararası otobüs şoförlüğü yapabiliyor. Tabii ki ticari araç sürme yetkisi veren SRC ve bu gibi diğer evrakları tam olduğu sürece. Dilerseniz otobüs ehliyeti nasıl alınır başlığı altında sizlerle bu belgeyi almak isteyenleri bekleyen şartları paylaşalım.

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Yaş Sınırı
Yeni yönetmelikte D sınıfı otobüs ehliyeti alma yaş sınırı 24 olarak belirtilmiştir. Bu yaş sınırının altında olan kişiler bu belgeye sahip olamıyor.

Deneyim ve Tecrübe Şartı
D sınıfı sürücü belgesine sahip olmak isteyen sürücülerin en az B sınıfı sürücü belgesine sahip olmaları gerekiyor. Ehliyeti olmayan birinin önce B tipi sürücü belgesine sahip olması gerekiyor. B sınıfı hakkında detaylı bilgileri alabileceğiniz sayfamız burası.

Şartları ve Koşulları

  • En az ilkokul seviyesinde eğitim almış ve diploma sahibi olmak.
  • Sürücü belgesi daha önce süresiz alınmamış olmak.
  • Halen geçerli olan ve sürücü olmaya engel teşkil eden herhangi bir suçtan dolayı ceza almamış olmak.
  • Sabıka kaydına ilişkin olarak, yönetmelikte geçen suçların herhangi birinden hükümlü olmamış ve halen olmuyor olmak.
  • Sürücü olur sağlık raporu almak. Sürücü olur sağlık raporu hakkında detaylı bilgileri yukarıdaki arama butonundan yazarak bulabilirsiniz.
Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Otobüs Ehliyetiyle Hangi Arabaları Sürebilirim?
D sınıfı sürücü belgesine sahip olan sürücüler; M, B, B1, D1, ve F sınıflarını kullanma yetkisine sahip olabiliyorlar. Fakat burada bir uyarıda bulunmak istiyoruz, uygun olmayan sınıftaki diğer araçları kullananlara trafik cezası verilir.

Kaç Yıl Geçerli?
Yeni yönetmelikte belgenin geçerlilik süresi beş (5) yıl olarak belirtilmiştir.

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Otobüs Ehliyeti Nasıl Alınır

Ehliyetler hakkında ki diğer bilgileri aynı isimli kategoriden alabilirsiniz. Sınavlar ve diğer bilgilendirmeler için bizi takip etmeye devam ediniz. “Otobüs ehliyeti nasıl alınır?” sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Dileriz gerekli cevapları almışsınızdır. Burada bulunan sayfada ihtiyaç duymuş olduğunuz sorunun cevabını alamadığınızı düşünüyorsanız, lütfen aşağıya sorularınızı yazınız. Teşekkür eder, saygılar sunarız. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.