• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

19 Eylül 2017 01:53

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası
Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası
5 (100%) 2 yıldız

Ruhsat Olmadan Araç Kullanma Cezası

2017 Yılı ruhsatsız araç kullanma cezası belli oldu! Buna göre “ruhsat yanımda yok ceza yer miyim?” diyenlere 95 lira para cezası kesiliyor. Ayrıca tescil edilen araçlara ait trafik belgesi ve tescil plakası olmadan kara yoluna çıkaranlara 876 TL. para cezası kesiliyor.

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

  • Ruhsatım yanımda değil arabam trafikten men edilir ya da bağlanır mı?

Bu durum, ruhsat olmadığı beyan edilen aracın Polnet sorgusuna bağlı bir durumdur. Taşıtın Polnet sorgusunda, araca ait muayene ve sigorta gibi bilgileri görünmektedir. Yetkili kişiler tarafından yapılan sorgulama sonucu, aracın sigortası ya da muayene belgeleri kontrol edilir. Kontroller sırasında, sigortasının ya da muayenesinin eksik olduğu belirlenirse, bu belgeler gelene kadar araç trafikten men edilir. Yani araba bağlanır.

  • Trafik sigortası ve fenni muayenesi varsa ne olur?

Ruhsatı unutulan ya da yanında olmadan yola çıkılan aracın muayenesi ve sigortası varsa, taşıta 23/2A maddesine göre işlem yapılır. Polnet sisteminde aracın muayene ve sigorta bilgileri aktif olarak görünürse, taşıt trafikten men edilmez fakat cezai işlem yinede uygulanır.

  • Ruhsatsız araba kullananlara kaç ceza puanı verilir?

Ruhsatı yanında olmadan taşıt kullanan sürücülere 10 ceza puanı verilmektedir. Ceza puanları biriktiği sürece, sürücü belgesine el konulabileceğini unutmamamız gerekiyor. 100 Ceza puanı alan bir sürücünün ehliyeti geri alınır. Sürücü belgesi geri alınan sürücünün ödemesi gereken ücretleri ”Trafik Cezaları” sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

Online Ehliyet Testi Çöz!

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

Ruhsatsız taşıt kullanmak suçtur. Bu suçu işleyenler hakkında idari para cezaları uygulanır. Bu cezaları peşin ödeyen sürücüler, indirimli ödeme koşullarından faydalanabilir. İdari para cezalarının yanı sıra, sürücünün ehliyetine ceza puanları eklenebiliyor. Herhangi bir taşıt ile kara yollarına çıkan sürücünün, yanında bulundurması gereken evrakların tamamını kontrol etmesi gerekmektedir. Yönetmeliğe aykırı davranan sürücüler arasında ayrım yapılmaksızın cezai işlemler uygulanmaktadır.

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

Ruhsatsız Araç Kullanma Cezası

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi ruhsatını yanına almayı unutan sürücülere 95 TL. para cezası uygulanıyor. Vermiş olduğumuz bu bilgiler 2017 yılına ait verilerdir. Yine taşıta ait plakayı olması gerekenden farklı bir yere takanlar hakkında para cezaları veriliyor. Sayfalarımız arasında gezinerek, plakaların önemini anlatan yazımız hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu konu hakkında sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdan bizlere ulaştırabilirsiniz. Ehliyetler.net Uzman ekibi tarafından sorularınız en kısa süre içerisinde cevaplanmaya çalışılacaktır. Lütfen konularımızı sosyal medya araçlarıyla paylaşmayı unutmayınız. Ayrıca Facebok ve Instagram sayfalarımızı takip ederek, güncel konulardan anında haberdar olabilirsiniz. Saygılarımızı sunarız. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • Sürücü 26 Ocak 2019 18:18 CEVAPLA

    teşekkürler kardeşim çok sağolun.