• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

4 Eylül 2017 16:33

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır
SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır
5 (100%) 2 yıldız

SRC 3 Belgesi

SRC 3 Belgesi nasıl alınır başlığı altıda anlatılan bilgiler, uluslararası kargo veya yük taşımacılığı yapacaklar için belirtilmiştir. Yani bu belgeye sahip olan sürücüler, uluslararası yük taşıma yetkisine sahip olan sürücüler olmaktadır. Karayolları Taşıma Yönetmeliğine göre Uluslararası Eşya/Kargo taşıması yapmak isteyen sürücülerin almakla zorunlu oldukları belge türüdür.

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır

SRC 3 Belgesi Alma Şartları
Src3 belgesi almak için sürücü belgesini 2003 yılından sonra alanların, ”Milli Eğitim Bakanlığı” tarafından yapılan sınavı başarıyla geçmesi gerekiyor. Bu sınava katılmak isteyen sürücüler, yine ”Ulaştırma Bakanlığı” tarafından yetki verilen bir kursa kayıt olması gerekiyor. Bu kurs tarafından sağlanacak eğitimlerin tamamına, ilgili mevzuata göre belirtilen saatler boyunca katılması gerekiyor.

Src3 belgesi eğitim saati ve süresi 33 saat olarak uygun görülmüştür.

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır

Öncelikle yük veya yolcu taşımacılığı yapacak şoförler, kullanacakları araca uygun bir sürücü belgesi alması gerekiyor. Bir çok kişi SRC belgelerinin ehliyet yerine geçtiğini ve bu belgeyle kamyon, Tır veya Otobüs kullanma yetkisi verildiğini sanıyor. Fakat SRC ve benzeri diğer belgelerin hiç biri tek başına araç kullanmak için bir şey ifade etmiyor. Belirtmiş olduğumuz gibi bu belgeler, sürücü belgelerine (Ehliyet) ek olarak yük veya yolcu taşıma yetkisi veren belgeler olmaktadır.

SRC3 belgesi almak isteyen kişilerin atması gereken ilk adım, Ulaştırma Bakanlığı tarafından yetki verilmiş herhangi bir SRC kursuna kayıt olmak olacaktır. Kurs, kayıt olacak kişilerden bazı evrak ve belgeler isteyecektir. Bu belge ve evrakların eksiksiz bir şekilde temin edilmesi gerekiyor. Kursa kayıt işleminin ardından gerekli belgeleri temin eden kursiyerler, uygun görünen tarih aralıklarında derslere katılacaktır. 32 Saatlik temel eğitimin ardından, yine Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen yazılı sınava katılacaktır. Bu sınavı başarıyla bitiren adaylar, SRC harçlarını yatıracaktır. Bu harç ve kart ücretlerini hangi bankalara yatırılacak olduğunu bilmiyorsanız, ilgili sayfamıza göz atabilirsiniz.

Özet olarak;

  • 32 saatlik temel eğitimi tamamlamış olmak,
  • Yazılı sınavdan geçer not almak,
  • Gerekli harçları yatırmış olmak,
  • Gerekli şartları taşıyor olmak

bu belgeyi almak için yeterli olacak.

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır

SRC 3 Belgesi Nasıl Alınır

SRC sınıfları ve diğer bilgileri hakkında detayları öğrenmek için lütfen SRC belgesi kategorisini gözden geçiriniz. Ayrıca bu belge hakkında sormak istediklerinizi aşağıda bulunan yorum butonuna yazabilirsiniz. Uzman ekibimiz ve diğer takipçilerimiz tarafından yorumlar cevabını bulacaktır. Ayrıca

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.