• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

14 Eylül 2017 08:55

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?
Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?
5 (100%) 2 yıldız

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?

Stajyer ehliyet 01 Ocak 2016 yılı ve sonrası sürücü belgesi alacakları yakından ilgilendiren bir konudur. 2016 yılı ve sonrası sürücü belgesi almak isteyen sürücü adaylarına, iki (2) yıl geçerli olacak stajyer ehliyet verilecektir. Stajyer ehliyet sınıfına sahip olan sürücülerin dikkat etmesi gereken oldukça önemli kurallar vardır. Bu şartlara uymayan sürücülerin ehliyetlerine el konulup, tekrar geri alabilmesi için bazı teknik belgeler talep ediliyor. Dilerseniz “stajyer ehliyet nedir? ne demek?” sorusunun detaylarına inelim.

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?

Stajyer Sürücü Belgesi Cezaları

01.01.2016 Sonrası sürücü belgesi almak isteyenlere verilen ”stajyer ehliyet” 2 yıl boyunca sürücü tarafından kullanılacaktır. 2 Sene boyunca bu belgeyle birlikte taşıt kullanacak sürücü için belirlenen üst ceza puanı limiti 75 olmaktadır. 75 Ceza puanı alan stajyer ehliyet sahibi sürücünün ehliyetine el koyuluyor ve Psikolojik durumunun tespiti için Psikoteknik teste girmesi isteniyor. Psikoteknik testine giren sürücünün, yine Psikoteknik belgesi alması gerekiyor. Bu belgeye sahip olmak isteyenleri bir takım testler bekliyor.

Psikoteknik belgesi Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan bir belge türüdür. Bu belgeye sahip olmak için yine Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlara müracaat edilmesi gerekiyor. Yapılan başvurunun ardından kişinin bedensel ve ruhsal sağlığının sürücü olmaya elverişli olup, olmadığı kontrol ediliyor. Stajyer sürücü belgesi geri alınan sürücü, ortalama bir (1) saat süren bu testi başarılı olarak tamamlaması gerekiyor. Onay alınan bu belgeyle birlikte sürücü kursuna tekrar başvuru yapılması gerekiyor. Yeniden kursa başvuru yapılmasının sebebi ise, tekrar ehliyet alınması gerektiğidir.

Psikoteknik Alamayan Stajyer Sürücü

Psikoteknik belgesi alamayan stajyer ehliyet sahipleri, tekrar kursa başvuru yapamıyor. Bu durumda, herhangi bir şekilde ehliyet sahibi olunamıyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, sürücü olur sağlık raporu ve zeka testi uygulamaları olacaktır. Sürücü belgesi için sağlık raporunu, sürücü adayları tarafından alınması gereken bir belgedir. Şayet, şoför olmaya elverişli olunmaması durumunda, bu sağlık raporu verilmez ve herhangi bir motorlu araç kullanılamaz. Sağlık raporuyla alakalı sayfamıza giriş yaparak, ücretsiz alma tekniklerini detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Merak ettiğiniz konulara ait ipucu veren kelimeleri, yukarıda bulunan ara menüsüne yazmanız yeterli olacaktır.

Deneme Sınavına Gir!

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?

Stajyer Ehliyet Nedir? Ne Demek?

Ayrıca kamuoyunda yanlış haberler yapılan zeka testi hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz bir diğer sayfamıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Ehliyetler.net olarak takipçilere en doğru bilgileri vermeye çalışıyor ve bundan mutluluk duyuyoruz. Konular hakkında tüm sorularınızı aşağıdaki yorum yapma özelliğinden sorabilirsiniz. Uzman ekibimiz, hatta takipçilerimiz tarafından en kısa süre içerisinde sorular cevaplanıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.