• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

19 Eylül 2017 17:35

Yeni Çipli Ehliyet

Yeni Çipli Ehliyet
Yeni Çipli Ehliyet
5 (100%) 2 yıldız

Yeni Çipli Ehliyet Nedir

01 Ocak 2016 Sonrası vatandaşların kullanımına yeni çipli ehliyet sınıfları sunulmuştur. Eski ehliyet kartı kullanımına son verilmeye başlanmasıyla birlikte, yeni tip elektronik çipli sürücü belgesi kullanımına start verildi. Kartın bünyesinde barındırdığı ufak bir çip (hafıza kartı) sayesinde, sürücü hakkında oldukça geniş bilgilere ulaşılabiliyor. Ayrıca bu karta sahip sürücü, herhangi bir suç işlerse takibi ve yakalanması oldukça kolay olabilecek.

Yeni Çipli Ehliyet

Yeni Çipli Ehliyet

Çipli Sürücü Belgesi Hakkında Detaylar

Kartın ön tarafında buluna açıklamalar

1. Sürücünün Soyadı
2. Sürücünün Adı
3. Sürücünün doğum tarihi ve doğum yeri
4. 4a Verildiği tarih
4. 4b Geçerlilik tarihi
4. 4c Veren makamın adı
4. 4d T.C. Kimlik numarası
5. Belge numarası
6. Belge sahibinin fotoğrafı
7. Belge sahibinin imzası

Çipli Ehliyetin Arka Yüzü (Tarafı)

Yeni Çipli Ehliyet

Yeni Çipli Ehliyet

Yeni sürücü belgesinin arka yüzünde ise, ehliyet sınıflarına göre kullanılabilecek araçlar yer alıyor. Bu sınıflar ve sınıfların kullanabileceği araçlar yer alıyor.

Dikkat! Belgenin arka tarafında görünen ehliyet sınıfları, sürücü için geçerli olmayabilir. Belge sahibinin kullanabileceği araçlar ehliyetin ön tarafında, hemen fotoğrafın alt kısmında yer almaktadır.

TR Ne demek?
Sürücü belgesinin hemen sol üst kısmında ”TR” ibaresi dikkat çekici olacak. ”TR” Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından belirtilen ülke kısaltmasıdır. Bu işaret, Uluslararası ülke kodu olarak değer bulmaktadır. Ayrıca aynı yüzün en sağ tarafında büyük harfler ve bayrağımız kullanılarak ”Türkiye Cumhuriyeti Devleti” ibaresi yer almaktadır.

Sürücü belgesi (DRIVING LICENCE)
Bu belgenin bir ehliyet olduğunu belirtiyor. İlk önce Türkçe, sonra İngilizce olarak yazılmıştır. İngilizce karşılığı ise, sürücü lisansı olarak değer bulmaktadır.

Uluslararası Ehliyet

Çipli sürücü belgesi, AB standartlarına uygun olarak geliştirilmiştir. Çipli ehliyet sahipleri ”Uluslararası ehliyet” kullanımı gerektiren bir çok ülkede güvenli bir şekilde taşıt kullanabiliyor. Eski sürücü belgesinin vatandaşa çıkarmış olduğu sorunlar artık sona eriyor. Çipli ehliyetle Uluslararası kara yollarına güvenli bir şekilde çıkılabiliyor.

Örnek; Türkiye’den, Avrupa ülkelerine seyahat eden bir sürücünün karşısına herhangi bir zorluk çıkmayacaktır. Yeni tip belgelerin AB standartlarına uygun olması, sürücülerimiz için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Çipli Ehliyet Özellikleri
Polikarbonat malzemeden ve lazer baskı yapılarak üretilecek. Özel bir renk ve mikro harfler içeren karmaşık bir tasarım ile hayata geçirilecek. Bu kartın içeriğine, ultraviyole ışığı tutulduğu zaman görünen yazı ve şekiller olacak. Bu nedenle oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olması bekleniyor.

Güvenliği
Kart üretiminde, renkli güvenlik mürekkepleri ile gök kuşağı baskısı kullanılacak. Ayrıca Guilloche baskı (Banknotların üretiminde kullanılan bir teknik) ile üretilecek. Bu baskı yöntemlerinin kullanılması, baskı veya kopyalama yöntemleriyle taklit edilmesinin önüne geçilmesini sağlayacak.

Yeni Çipli Ehliyet Fotoğrafı
Çipli ehliyet için fotoğraf, kart üzerine özel lazer baskı ile basılacak. Fotoğraflar üzerinde herhangi bir değişiklik veya kopyalama olmamasına karşın, özel hologram sistemi bulunacak. Ayrıca fotoğrafların bulunduğu yerin arka planı, güvenlik tasarımı ile güvenli hale getirilecek. Tüm bunların yapılmasından sonra, herhangi biri fotoğrafların üzerinde oynama ya da fotoğraf değişikliği yapamayacaktır.

Yeni Çipli Ehliyet

Yeni Çipli Ehliyet

Kullanılacak Araçlar
Yeni çipli ehliyet sahipleri, belgenin ön yüzüne bakarak hangi araç sınıflarını kullanabileceklerini görebilecekler. Bir üstte bulunan fotoğraf aracılığıyla belirtildiği gibi öğrenebilirsiniz. Fotoğrafın hemen alt kısmında sürücünün kullanabileceği araç sınıfları belirtilmiş olacaktır. Belirtilen bu sınıfların hangi araçları kullanabildiğini öğrenmek için belgenin arka yüzüne bakabilirsiniz. Ayrıca tüm ehliyet sınıflarını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz. Lütfen sayfalarımızı sosyal medya üzerinden paylaşmayı unutmayınız. Saygılarımızı sunarız. Ehliyetler.net

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.