• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

1 Eylül 2017 21:01

Yeni Ehliyet Sınıfları

Yeni Ehliyet Sınıfları
Yeni Ehliyet Sınıfları
5 (100%) 2 yıldız

Yeni Sürücü Belgesi

2016, yeni ehliyet sınıflarının belirlenmesi ve sürücü belgelerinin değişim yılı oldu. Yani bu yıl itibariyle eski sürücü belgesi kartı teslim edilip, yerine yenisi alınabilmektedir. Ayrıca; önceden bir çok aracı kullanmak için yeterli olan bir sürücü belgesi, artık farklı araçları kullanmak için yeterli olmayabiliyor. Dilerseniz konuyu daha fazla uzatmadan, yeni ehliyet sınıfları şeması ve açıklamalarımıza göz atalım.

Yeni Ehliyet Sınıfları

Yeni Ehliyet Sürücü Belgesi Sınıfları

Yeni Ehliyet Sınıfları

Yukarıdaki listede yer almayan B1, M, F ve G gibi ehliyet sınıfları da var. Bu ehliyet sınıfları Traktör, iş makinesi ve motosiklet (moped) gibi taşıtları kullanmak için gerekli olmaktadır. Ayrıca B1 sınıfı ehliyet sahibi olanlar, dört tekerlekli motosiklet kullanabilmektedir.

Sürücü Belgesi Sınıfları

Yapılan bu değişikliklerin ardından, bir çok ehliyet sınıfı diğerleri ile farklı şekilde değerlendirildi. Örneğin; önceden E sınıfı sürücü belgesine sahip bir kişi hem kamyon, hemde otobüs gibi büyük araçları kullanabiliyordu. Yeni getirilen düzenleme sonrası Otobüs, Kamyon ve Tır kullanacaklara farklı sınıflarda sürücü belgesi düzenlenmektedir. Bu kamyon, otobüs ve Tır sınıfında bulunan araçlara takılan römorklar için de farklı ehliyet sınıfları gerekebilmektedir.

Örneğin; otobüs kullanmak için yeterli olan D sınıfı bir sürücü belgesi ile DE sınıfı ehliyet gerektiren ”Römorklu Otobüs” kullanılamaz. Bu karşılaştırmalar genelde taşıtın ortalama koltuk sayısı ve en önemlisi taşıyabileceği yük kapasitesine göre belirlenmiştir. Bir diğer değişle normal bir otobüsü kullanmak için gereken D sınıfı ehliyet sahipleri, 750 kg’dan ağır olan römork takılı otobüsleri kullanamaz.

Yapılan bu değişiklikler ile birlikte otomatik vites, otomobil kullanmak isteyen kişilerde düşünüldü. Manuel bir aracı kullanma konusunda zorluk çeken vatandaşa, sadece otomatik vites bir otomobil kullanması için sürücü belgesi verilmektedir. Fakat otomatik vites kullanmak için yeterli olan bu belgeyle birlikte, manuel vites bir araç kullanılamaz. Manuel bir aracı kullanmak için normal B sınıfı bir ehliyete sahip olunması gerekmektedir.

Yeni Ehliyet Sınıfları

Yeni Ehliyet Sürücü Belgesi sınıfları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için lütfen yukarıda bulunan ”Ehliyet Sınıfları” kategorimizi ziyaret ediniz. Bu kategori içerisinde yer alan sürücü belgelerinden herhangi birine tıklayıp, o sınıf hakkında detaylı tüm bilgileri alabilirsiniz. Sürücü belgesi ücretleri hakkında bilgi almak için lütfen ilgili kategorimizi ziyaret ediniz.

Yeni Ehliyet Sınıfları

Sormak istediğiniz her türlü soruyu aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Sorularınıza en kısa süre içerisinde yanıt verilmeye çalışılacak ve sizlere daha fazla bilgi aktarımı yapılmaya çalışılacaktır. Lütfen bu bilgilerin çevrenizdeki insanlar içinde merak edilen konular olabileceğini unutmayınız. Sayfamızın ve verilen bilgilerin değerli olduğuna inanıyorsanız lütfen ”Sosyal Medya” üzerinde paylaşınız. Gerekli ilgiyi gösterdiğiniz ve bizlere destek çıktığınız için teşekkür eder, saygılarımızı sunarız.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

  • zafer vreskala 10 Eylül 2018 10:19 CEVAPLA

    merhaba B sınıfı ehliyetim var src2 ve 4 belgem var. Tehlikeli madde taşıyan ağır vasıta ehliyeti almak istiyorum aynı zamanda hangi belgelere ihitiyacım var ? cevap için teşekkür ..