• destek@ehliyetler.net

HABER DETAYI

16 Eylül 2017 23:37

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları
Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları
5 (100%) 2 yıldız

H Sınıfı Engelli Ehliyeti

Karayolları Trafik Yönetmeliği 2015 yılında bazı değişikliklere uyguladı. Bu değişiklikler 01 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi. Yapılan bu değişiklikler sonrası, bir çok ehliyet sınıfında değişiklikler yaşandı. Eski uygulamaya göre H sınıfı sürücü belgesi, engelli ehliyeti olarak kullanılıyordu. Yeni engelli ehliyeti sınıfları için yapılan değişiklikler sonrası, H sınıfı engelli ehliyeti sınıfı kaldırıldı.

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yeni engelli ehliyeti sınıfları getirilmesi yerine, var olan sürücü belgelerinin bir kaçına engelli ibaresi getiriliyor. Engelli vatandaşların alacağı sürücü belgesi, sağlık kuruluşlarından alınacak sürücü olur sağlık raporuna göre belirleniyor. Yani muayene eden doktor, sürücüye vereceği sağlık raporu üzerine sağlık kodu ekleyebiliyor. Raporlara eklenen bu kodlar sayesinde, aracı kullanan kişinin kullanacağı özel donanımlar belirleniyor. Bu donanımları kullanmayan sürücüler hakkında cezai işlem uygulanabiliyor. Bu kodları öğrenmek için lütfen sayfalarımız arasında bulunan ”Sürücü sağlık raporu kodları” başlıklı yazımıza göz atınız.

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yapılan düzenleme sonrası, engelli vatandaşlarımız için farklı ehliyet sınıflandırılması ortadan kaldırılmış oldu. Engelli vatandaşın yetkili sağlık kurumlarından alacağı rapora göre eskisi gibi H sınıfı engelli ehliyeti verilmeyecek. Bu rapora göre kişiye A sınıfı ya da B sınıfı sürücü belgesi kullandırılacak.

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Engelli kişinin sağlık kurulundan alacağı rapora göre belge üzerinde ek alanlar oluşturulabilecek. Yine sağlık kurumundan alınan rapora göre kişinin sürüş esnasında özel tertibat gerektiren bir durumu varsa, bu durum sürücü belgesi üzerinde ibare olarak yer alacaktır. Bu duruma örnek vermek gerekirse; engelli vatandaşımız özel donanıma sahip bir taşıt kullanacaksa, bu durum sürücü belgesi üzerine işleniyor. Trafik denetimleri esnasında farklı bir durum yaşanırsa, cezai işlemler uygulanabiliyor.

Engelli ehliyet sınavı soruları çöz!

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yeni Engelli Ehliyeti Sınıfları

Yeni engelli ehliyeti sınıfları hakkında sormak istediğiniz her türlü soruyu aşağıdan bizlere iletebilirsiniz. Aşağıya bırakacağınız yorumlar, uzman ekibimiz tarafından en kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınıp cevaplandırılacaktır. Ayrıca yazılan bu konuların tamamen bilgi paylaşımı amacıyla yazıldığını hatırlatmak istiyoruz. Konu hakkında detaylı bilgileri mevzuat isimli resmi yayım kanalından alabilirsiniz. Özürlü ehliyeti sınıfları hakkında detaylı bilgiler paylaşmaya çalıştık. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler yeterli ve detaylı gelmiştir. Sayfamızı beğendiyseniz lütfen sosyal medya araçlarıyla paylaşmayı unutmayınız. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip ederek, en güncel haberleri yakından takip edebilirsiniz. Ehliyetler.net

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

 • tan 12 Ekim 2017 16:08 CEVAPLA

  selamlar b sınıfı sürü belgem var.sağ ayagımda sakatlık var ,araç almak istiyorum. ehliyet değişikliği yaptıgım takdirde manuel vites araçları kullanabilirmiyim?

  • Sürücü 13 Ekim 2017 00:08 CEVAPLA

   Sayın ”tan” öncelikle merhabalar.
   B sınıfı ehliyet, artık engelli ehliyeti yerine geçmektedir. Makalemizi gözden geçirdiyseniz, artık B tipi ehliyetlerin üzerine engelli ibareleri konulmaktadır.
   Ayrıca bize yöneltmiş olduğunuz soruya, bacağınız veya ayağınızdaki problemin ne seviyede olduğunu bilmediğimiz için net bir cevap veremiyoruz.
   Bu sorunun cevabını, sağlık kuruluşlarından alacağınız ”Sürücü olur sağlık raporu” neticesinde alabilirsiniz. Nitekim hekim tarafından yapılacak incelemelere göre bu sonucu alabilirsiniz.
   Aslında makale içerisinde detaylıca anlatmış uzman arkadaşlarımız fakat ben yinede buradan size şu konuda bir bilgi vereyim.
   Öncelikle ayağınızdaki sakatlık derecesine göre bir rapor tutulacak. Örneğin; ayağınızdaki sakatlık derecesi, özel tertibatlı ve otomatik araç kullanmanızı gerektiriyorsa, manuel araç kullanamazsınız. Fakat özel tertibat ve otomatik vites kullanabilir” ibaresi yer almıyorsa, manuel vites araç tabii ki kullanabilirsiniz. Sonuç olarak; sağlık kuruluşundan alacağınız rapora göre bu sorunuza cevap bulunabilir.
   Umarız yardımcı olabilmişizdir. Kredibanka.org Ekibi, saygılarımızla.

 • Recep 14 Ekim 2017 00:24 CEVAPLA

  Merhaba H sınıfı ehliyetim var Otomatik vites ibareli. Sorum şu bu ehliyetle gerek kendime ait gerekse şöför olarak otomatik vitesli ticari taksi veya veya ticari servis aracı kullanabilir miyim?

  • Sürücü 14 Ekim 2017 22:23 CEVAPLA

   Sayın Recep Öncelikle merhabalar.
   Evet. Engelli sınıfı ehliyetiniz ile sadece eşya taşımaya yönelik ticari araç kullanımının önü açıldı. Gerekli diğer belgeleri karşılamanız durumunda, yük ve eşya taşımaya yönelik olarak kamyonet tarzı araçları kullanabiliyorsunuz. Bu konu yeni yönetmeliğe girmiş maddelerini incelemenizi tavsiye ederiz.

 • FATİH GÜNEŞ 20 Mart 2018 17:16 CEVAPLA

  öncelikle bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim. soruma gelince BEN YENİ ENGELLİ RAPORU ALDIM % 48 SOL AYAĞIMDAKİ KAS KISALIĞI VB RAHATSIZLIKLARIM VAR SOL AYAĞIMDAKİ KAS KISALIĞI AYAĞIMI ÖNE TAM AÇAMAMAMA SEBEP OLUYOR YENİ YÖNETMENLİĞE GÖRE SOL AYAĞIMDAKİ ENGELDEN DOLAYI OTOMOTİK VİTES ARAÇ KULLANA BİLİR İBARESİNİ HEYET RAPORUNAMI YAZDIRACAĞIM VE EHLİYET ALA BİLMEK İÇİN AİLE HEKİMLİĞİNEMİ MÜRACAAT EDECEĞİM NORMALDE ESKİ B SINIFI OTOMOBİL EHLİYETİM VAR İZLEYECEĞİM YOL NASILDIR
  1 RAPORUMA OTOMOTİK VİTES ARAÇ KULLANABİLİR İBARESİNİ YAZDIRMA İŞLEMİ NASIL OLACAK
  2 ENGELLİ EHLİYETİ MÜRACAATI İÇİN AİLE HEKİMİMNEMİ GİDECEĞİM GEREKLİ UZMAN YÖNLENDİRMELERİ İÇİN
  SORULARIMI CEVAPLARSANIZ MEMNUN OLURUM SAYGILARIMLA

 • Emin Öztürk 30 Mayıs 2018 22:27 CEVAPLA

  Merhaba 1995 yılında almış olduğum normal B sınıfı ehliyetim var. Yeni rapor aldım raporumda 10, 02, 35, 04, 47, 102, 01,06 gibi kodlar var acaba bundan sonra manuel araç kullanabilecek miyim? hayır! kullanamayacak isem, yakalandığım zaman cezası var mıdır? (sol el bileği parmaklar kasık sol bacak 2 cm kısa)

 • Nihat birdal 26 Kasım 2018 15:14 CEVAPLA

  Merhaba 2003 de almış olduğum H sınıfı ehliyetimde özel tertibatlı araç kulanabilir yazıyor
  Ehliyetimi deyiştirmek istiyorum
  Sorum şöyle beyan formunda A B mi olacak bilgilendirirseniz sevinirim